AUTHORIZED

+90 533 512 1048

Engin Marin

Marmaris

AUTHORIZED

Marmaris

+90 507 229 3767

Sıkça Sorulan Sorular

A Trusted Partner For Yachts Worldwide

Motorunuzun periyodik bakımlarını ve bu bakımların içeriğini motor üreticisinin tavsiyelerine göre gerçekleştirmelisiniz. Volvo Penta yapılması gereken işlemleri son bakım tarihi üzerinden geçen süreye ve motor çalışma saatine göre belirlemektedir. Aşağıdaki linki kullanarak Volvo Penta global sitesinden motorunuza ait kullanıcı kitabına (OperatorManual) ve bakım periyotlarına (Service Protocol) erişebilirsiniz. Bu dökümanlara erişebilmek için motor seri numaranızı ilgili kısma yazmanız gerekmektedir.

https://www.volvopenta.com/service-and-support/your-engine/manuals-and-handbooks/

Volvo Penta son bakım sonrası motor çalışma saati değişmesede, yani tekneniz kullanılmasa da periyodik bakımların her sene gerçekleştirilmesini önermektedir.Unutmayın ki periyodik bakımlar uzun vadede motorunuzu korurkenaynı zamanda olası arızaların ciddi maliyetler ve seyir riskleri doğurmadan önce profesyoneller tarafından tespit edilmesine olanak sağlar.

Volvo Penta yetkili servisine yaptırdığınız bakımlarda takılan yedek parçaların 2 yıl garantisi olacaktır. Bunun yanında tamamen Volvo Penta üzerine uzmanlaşmış profesyoneller, kullandıkları arıza tespit cihazları ve özel aparatlar ile sorunlarınızı hızlı ve güvenilir bir şekilde çözecektir.

Egzosta görülen siyah duman motorun yanma odasında olması gerektiği gibi yanmayan yakıttan doğan karbon partikülleridir. Bu durumyakıt sistemi ve emiş-egzoshattındakisorunlardan kaynaklı olabileceği gibi, halat sarma veya yanlış pervane seçimide motor üstünde fazla yük(overload) oluşturarak bu duruma neden olabilir. Ayrıntılı tespit için yetkili servisiniz ile iletişime geçin.

Eğer motorunuz marş basmıyoryani mekanik olarak dönmüyor ise sorun akülerde veya marş motorunda olabilir. Bunun yanında motorun içine su girmişse, bütün elektrik ekipmanı faal olsada motorunuz sıkışık olduğundan dönmeyebilir. Ayrıntılı tespit için yetkili servisiniz ile iletişime geçin.

Eğer makinanız su eksiltiyor ve herhangi bir su kaçağı görünmüyor ise hararet sonucu tatlı suyun dolaştığı egzosmanifoldu, kulerveya silindir kapağı hasar görmüş olabilir. Bu tür durumlarda kendiniz müdahale etmeden en yakın Volvo Penta Yetkili Servisinden yardım alın.

Volvo Penta S-drive tutyalarının %50’si erimişse tutyaların değişimini önermektedir. Pratikte bölgemizde bulunançoğu S-drive’lı teknenin tutyaları, Marina’lardakitopraklama sorunları ve teknelerdeki kaçak akım gibi elektriksel arızalarnedeniyle her yıl değişimgerektirmektedir. Unutmayın ki tutyanız bittikten sonra korozyona maruz kalacakolan metal S-drive’ın kendisi olacaktır.

Volvo_Penta-logo-6218903469-seeklogo.com

Engin Marin

Sarıana, Mustafa Kemal Paşa Cd No:15 D:Z1, 48700 Marmaris/Muğla

+90 533 512 1048

+90 531 911 9221

+90 252 413 2255